Adókedvezmények – rendelkezés az adóról
SZJA bevallásunkban lehetőség van, hogy rendelkezzünk befizetett adónkról mely révén visszakaphatjuk egy részét természetesen nem a bankszámlánkra utalja át az adóhatóság hanem a különböző pénztárakban írja jóvá rendelkezésünk szerint.
Ezek a lehetőségek:
- Önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak
- Nyugdíj előtakarékosság számla
- Nyugdíjbiztosítási szerződés
- Önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak
- nyugdíjpénztár
- egészség/önsegélyező pénztár
Az önkéntes nyugdíjpénztár keretében megtakarított összeghez adómentesen 20 év eltelte után nyúlhatunk, amennyiben ennél hamarabb van szükségünk a pénzre sajnos adófizetési kötelezettséggel is számolnunk kell. Amennyiben még 10 év sem telt el úgy 15% SZJA valamint 17,5% Szochó, a 11. évtől az adóalap évről évre 10%-al csökken. Összefoglalva tehát azt lehet mondani, hogy nyugdíjazás előtt legelőször a 10. évben nyúlhatunk hozzá az önkéntes nyugdíjpénztárhoz, de akkor csak a hozamot kapjuk meg adómentesen, a tőke a 20. évig még csökkenő alappal de adózik, a 21. évtől pedig a tőkét is felvehetjük adómentesen.
Az egészség és önsegélyező pénztárak már sokkal izgalmasabb téma. Rengeteg mindenre elszámolhatóak s csak fél éves „kötelező ott pihentetési” kötelességünk van, de ez sem minden esetben igaz.
Mire lehet felhasználni? (Teljesség igénye nélkül 😊 – mert rengeteg van, tényleg!)
Azonnal:
- Orvosi szolgáltatások
- Gyógyszerek
- Szemüveg, gyógyászati termékek
- Táppénz kiegészítés
180 napja rendelkezésre álló egyenleg terhére:
- Szülési támgoatás (gyermekenként max 1 millió Ft)
- Gyermekgondozási támogatás
- Beiskolázási támogatás
- Gyermeknevelési támogatás (keresetkiegészítés)
- Jelzáloghitel támogatása (Lakás) (A lakáscélú jelzáloghitel törlesztésére fordítható havi összege legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15 százaléka lehet (2019. évben 22.350 Ft/hó).
- Álláskeresési támogatás
Itt az adókedvezmény a befizetett összeg 20%-a maximum 150.000 Ft.
Tehát például babát tervezünk érdemes egy nagyobb összeget mondjuk ha tudunk 750.000 Ft-ot befizetünk, melyre megkapjuk a max 150ezer Ftot támogatást, melyet többféleképpen felhasználhatunk. Azonnal el tudjuk számolni orvosi költségeinkre, gyógyszerekre, ha pedig tudjuk nélkülözni az összeget fél évig akkor keresetkiegészítésként, egyszeri juttatásként mikor megszületik a gyermek, lakástörlesztésre is fel tudjuk használni.
- Nyugdíj előtakarékosság számla
Az itt megtakarított összeghez akkor jutunk hozzá, ha igazoltan nyugdíjra jogosultakká válunk és a számlanyitás adóévét követően 10. adóév már eltelt. Amennyiben korábban szüntetjük meg úgy akárcsak a fent említett önkéntes nyugdíjpénztár esetében 15% SZJA és 17,5% Szochó fizetési kötelezettség áll be, valamint a már igénybe vett előtakarékossági támogatás összegét 20%-kal növelten vissza kell fizetnie.
A fentiek alapján ezt főként annak ajánlom, akik szeretnének előre takarékoskodni nyugdíjas éveikre.
Az itt igénybe vehető adókedvezmény a befizetett összeg 20%-a legfeljebb 100.000 Ft.
- Nyugdíjbiztosítási szerződés
A nyugdíjbiztosítás a befektetéssel kombinált életbiztosítások egy olyan speciális fajtája, amely minden esetben a kötéskori aktuális nyugdíjkorhatárkor jár le. Az életbiztosítás, mint jogi kategória nem számít magánvagyonnak. Ennél fogva a nyugdíjbiztosítás nem perelhető nem végrehajtható, a NAV által nem inkasszálható. Fontos, hogy nem csak a lejáratkor fizet, hanem halál- vagy már 40%os rokkantság esetén is.
Az itt igénybe vehető adókedvezmény a befizetett összeg 20%-a legfeljebb 130.000 Ft
Összefoglalás
Megtakarítás típusa |
Adókedvezmény a befizetett összeg… |
Maximum… |
Önkéntes magánnyugdíj pénztár |
20%-a |
130.000 Ft (vagy ep) |
Egészség és önsegélyező pénztár |
20%-a |
130.000 Ft (vagy mnyugdíj) |
Nyugdíj előtakarékossági számla |
20%-a |
100.000 Ft |
Nyugdíjbiztosítási szerződés |
20%-a |
130.000 Ft |
Tehát ha elég rafináltak vagyunk és van elegendő befizett SZJA-nk akkor akár évi 490.000 Ft-al rövidíthetjük meg állambácsit 😊
Fontos, hogy ezt befizetett SZJA-nk terhére használhatjuk fel. Tehát ha valaki KATA-s és nincs SZJA köteles jövedelme sajnos ezt nem tudja kihasználni. Vagy akár, ha valakinek nincs fizetendő adója különböző egyéb kedvezmények okán például családi kedvezmény akkor szintén nem lehet ezt igénybe venni.