Karácsonyi juttatási lehetőségek – és annak adóvonzatai
Munkatársaink megbecsülése nagyon fontos, nézzük meg milyen formában tehetjük ezt meg és ezeknek milyen adóvonzatai vannak.
- Ajándékcsomag
Egyes meghatározott juttatásnak minősül az évente egy alkalommal adható csekély értékű ajándék, melynek maximális mértéke a minimálbér 10%-a. Ez 2023-ban 23 200 Forint.
Ez lehet ajándékcsomag, vagy akár vissza nem váltható ajándékutalvány. Egyes meghatározott juttatások csoportjánál az átadott érték 1,18-szorosa után 15% személyi jövedelem- és 13% szociális hozzájárulási adót kell a munkáltatónak megfizetnie. Tehát összesen 33,04 %
- Minőségi bor vagy pezsgő?
Sokat lehetett hallani az elmúlt egy hónapban, hogy adómentesen adható borászoktól (borászati üzemengedéllyel rendelkező – nem kereskedő!) beszerzett, palackozott, felcímkézett borok, pezsgők, gyöngyöző borok, likőrborok, mustok is. Tehát ennek adóvonzata 0%
- Karácsonyi vacsora/céges rendezvény
Az év vége közeledtével egyre több céges rendezvény kerül megszervezésre, amelyen nem csupán a vállalkozás dolgozói, hanem annak üzleti partnerei is részt vesznek. Ezen alkalmak után természetbeni juttatásként: 1,18-szoros szorzóval 15 százalék szja-t és 13 százalék szociális hozzájárulási adót kell fizetni a kifizetőnek. Tehát összesen 33,04 %
- SZÉP kártya juttatás
Talán ez a legnépszerűbb idén, hiszen a SZÉP kártyákat élelmiszerre is fel lehet használni, nemcsak szállásra, vendéglátásra, ez pedig tényleg nagy segítség a magyar családoknak (😊). Béren kívüli juttatásként 28% (szociális hozzájárulás és szja) fizetendő.
A kedvezményes keretösszeget (450.000 Ft+200.000 Ft) meghaladó rész egyes meghatározott juttatásnak minősül, ami után a munkáltatóknak 33,04% adókötelezettséget kell megfizetni.
- Prémium/Jutalom
A prémium/jutalom, akár 13. havi nevezhetjük bárhogyan, munkabérként adózik. Ami azt jelenti, hogy 13% szociális hozzájárulási adó fizetendő munkáltató által, valamint a munkavállalótól levonásra kerül 15% SZJA, 18,5% TB járulék.
Mindenkinek boldog karácsonyt!