Magyarország – USA adóegyezmény

Magyarország – USA adóegyezmény megszűnése – HOGYAN TOVÁBB?

Ma már jónéhány vállalkozó az amerikai egyesült államoktól szerez bevételt, így rájuk kiemelt hatással lesz az, hogy 2022. júliusában felmondásra került a kettős adózást kizáró egyezmény. A változások 2024,01,01-től lépnek hatályba.

 

De nézzük az alapokat elsőként!

Mi célt szolgálnak a kettős adózást kizáró egyezmények?
Megakadályozzák a jövedelmek kétszeres terhelését különböző országok által, megegyeznek, hogy milyen esetekben jogosult csak egyik vagy csak másik ország az adóbevételre, valamint milyen esetekben igaz ez csak részben.

Mi lesz a hatása azon vállalkozásokra nézve, akik Amerikából szereznek jövedelmet? Az USA jogosulttá válik jelentős forrásadó levonására azon kifizetésekből melyek Magyarországra érkeznek, ez általános mértékben 30% (!).

Öröm az ürömben, hogy az amerikai forrásadó 90%a beszámítható lesz a magyar társasági adóba, azonban a beszámítás mértéke nem haladhatja meg az adott jövedelemre jutó átlagos adó összegét, így ténylegesen a külföldön megfizetett adóból legfeljebb 9%-ot lehet figyelembe venni.

Ám így is látható, hogy fájdalmas lesz ez a vállalkozások számára.

És mi a helyzet a magánszemélyek Amerikából származó jövedelmével? Ugyanis ma már sok magánszemély fektet amerikai értékpapírokba. Eddig az amerikai részvények után kifizetett osztalék után Amerika 15% forrásadó mértékét 15%ban maximalizálta, ez azonban, mivel megegyezik az itthoni SZJA mértékével, nem merült fel SZJA kötelezettség. Adóegyezmény hiányában azonban az osztalékból származó jövedelem esetén szintén bejön a 30% forrásadó. Hovatovább egyezmény hiányában itthon további 5% SZJA-t is meg kell fizetni.
Kamat esetében eddig csupán itthon kellett megfizetni a jövedelemadót, 2024-től már a 30%os forrásadó lesz alkalmazható, azzal, hogy a magyar szabályok szerint az SZJA felett további 13% szochó fizetési kötelezettség terheli (a jövedelem 89%a az adóalap szochó kalkulációkor) (Fontos, hogy a közhiedelemmel ellentétben az árfolyamnyereségre nem vonatkozik!)

Szeretném kihangsúlyozni, hogy a fenti felsorolás nem teljeskörű, próbáltam a leggyakrabban előforduló eseteket kiemelni, természetesen a témakör ettől sokkal széleskörűbb.

Amennyiben ezzel kapcsolatban kérdésük merülne fel, forduljon hozzám bizalommal.

 

306